Księga poszukiwań woj. Lwowskiego

Dochód z klikania w reklamy przeznaczony na utrzymanie strony i przyspieszenie jej wczytywania.

::Borysław :: Rzecz-pospolita.com :: RZECZPOSPOLITA WIRTUALNA ::Borysław
Ulica Tadeusza Kościuszki w Borysławiu, widok z początku XX wieku fot. Wirtualne muzeum karty pocztowej
Cerkiew Ofiarowania Pańskiego
fot. www.upcfc.org
Pokaż na mapie
Pokaż na mapie - mapa topograficzna WIG 1:100000 Mapa topograficzna okolic 1:100 000

 MAŁOPOLSKA WSCHODNIA
 Lwowskie
 II Rzeczpospolita
 BORYSŁAW

Lwowskie,
powiat Drohobycz, Sambor, Turka
 mapa 1:75 000 
PN -  ZACH
Stary Sambor, Turka

PN -  WSCH
Drohobycz, Skole

PD -  ZACH
Wysocko

PD - WSCH
Sławsko

Miejscowość nad Tyśmienicą, do XIX wieku maleńka wioska blisko Drohobycza.

W połowie XIX wieku odkryto tutaj złoża wosku ziemnego i oleju kamiennego (gazu ziemnego i ropy naftowej), nowego surowca, którego zastosowanie (początkowo w lampach naftowych) dzięki wynalazkowi polskiego uczonego, Ignacego Łukasiewicza stale rosło. Już w 1870 roku było w okolicach Borysławia ponad 4 tysiące szybów naftowych (w 1873 roku już 12 tys. szybów zatrudniających ponad 10 tys. osób, pracujących w niezwykle prymitywnych warunkach, zakwaterowanych przez cały rok w prowizorycznych w). Doprowadzono tu wówcas odgałęzienie linii kolejowej z Drohobycza. Działało też 10 destylarni (rafinerii) ropy. Podobnie jak miejsca wydobywania złota, powstawały tu błyskawiczne fortuny Pełno było tu jednak "szachrajstwa i oszukaństwa; studnie podnoszą się i spadają w cenie (...) a nierozważni spekulanci, oszołomieni nadzieją dorobienia się skarbów, topią częstokroć na polach borysławskich grosz, w poci czoła przez lat wiele zapracowany".

Borysław stał się centrum wydobycia ropy. Na olbrzymiej przestrzeni rozrzucone są luźno domy, dawne wille potentatów naftowych oraz mniejsze służące mniej zamożnym mieszkańcom. W zabudowie brak widocznego planu, dominuje bezład. Miasto budowano w pośpiechu, gdy wydobycie ropy gwarantowało szybkie zyski. Ściągnęło to wielu ludzi inwestujących w tutejsze pola naftowe, a także licznych inżynierów i robotników zwabionych ponadprzeciętnymi zarobkami. Położone płytko borysławskie złoża nie były zbyt obfite i dawno już się wyczerpały.

W czerwcu 1941 roku, tuż przed wkroczeniem wojsk niemieckich, sowieckie NKWD zabiło w miejscowym areszcie, okrutnie torturując, kilkudziesięciu aresztowanych Polaków.

Lwowskie,
powiat Drohobycz, Sambor, Turka
 mapa 1:75 000 
PN -  ZACH
Stary Sambor, Turka

PN -  WSCH
Drohobycz, Skole

PD -  ZACH
Wysocko

PD - WSCH
Sławsko


Wydrukuj stronę