Prusy Książęce
 NIDA
(NERINGA)

Położona na 100-kilometrowej Mierzei Kurońskiej Nida, wspomniana była już w XIV wieku. Prawa miejskie uzyskała w 1529 roku za panowania Zygmunta I.

Nad miastem dominuje zbór luterański z XIX w. oraz dom-muzeum Tomasza Manna, pisarza niemieckiego, który mieszkał tu w latach 1930-32.

Podanie ludowe mówi, że Imię Neringi nosila olbrzymka, córka pewnego możnowładcy, która pomagała tonącym rybakom i innym w różnych nieszczęściach. Broniąc przed burzą zamku swego młodego męża, usypała dwa wały. Szczątki zamku mają istnieć pod wodą do dzisiaj.

Szerokość mierzei wynosi od 400 metrów od 4 kilometrów. Wspaniały krajobraz leśny, żyjące tu łosie, sarny, dziki i zające, 70-metrowe wydmy i chaty ze słomianymi i trzcinowymi strzechami - wszystko to składa się na powstały tu park narodowy.

Obecnie Nida jest najważniejszą częścią Neringi. Od 1991 roku Neringa to najmniejsze miasto Litwy, liczące zaledwie 2,5 tys. mieszkańców. Neringa obejmuje całą należącą do Litwy część Mierzei Kurońskiej i składa się z miejscowości: Juodkrante, Pervalka, Preila i Nida.

Leżąca najdalej na południe Nida, tuż przy granicy z należącym do Rosji obwodem Kaliningradzkim stanowi centrum administracyjne Neringi. Powstała z połączenia czterech miejscowości 50-kilometrowa ulica jest jedną z najdłuższych w Europie.


Wydrukuj stronę